Pratite li očaravajuće plavetnilo moćnog Dunava, negdje na polovici plovnog puta između njemačkog Ulma i Crnoga mora, naići ćete na obale grada Vukovara. Vukovar je značajna kulturna i geografska kota hrvatskog istoka s 30-ak tisuća stanovnika. Ovdje se rijeka Vuka u Dunav ulijeva pa široko ušće dijeli Vukovar na istočni stariji dio grada i zapadne ulice i trgove Novog Vukovara.
U sačuvanim povijesnim dokumentima se spominje još od 13. stoljeća, ali je područje bilo naseljeno mnogo ranije - u kontinuitetu 5000 godina. Pet kilometara nizvodno od Vukovara, na rijeci Dunavu, rodila se Vučedolska kultura. Brojna arheološka nalazišta iz tog vremena, potvrdila su život Vučedola od bakrenog doba. Najpoznatiji artefakt je Vučedolska golubica - simbol grada Vukovara. Kasnije su ovdje stolovali Iliri i Kelti, Rimljani postavljali svoje granice prema barbarima, gradili ceste i utvrde, utjecali na kulturu Vukovara. U srednjem vijeku se smjenjuju hrvatski i ugarski vladari, Turci okupiraju 16. i 17. stoljeće i tjeraju domaće. Kroz 18. i 19. stoljeće, kraj opet naseljavaju Hrvati, mahom iz Hercegovine. Slijedi doba prosperiteta i razvoja vukovarske privrede. Prije Domovinskog rata, ovo je bio jedan od razvijenijih krajeva Hrvatske. I danas prevladavaju proizvodne industrije - poljoprivreda, vinogradarstvo, prehrambena industrija, industrija obuće i građevinskog materijala.
Proteklih desetljeća se razvija i turistička ponuda grada. Dunav je prilika za krstarenja, brojna izletišta i kušaonice u gradu i okolici vrijedne točke aktivnog i gastro turizma. Športsko-rekreativni sadržaji su dostupni čitave godine, lovno-ribolovni turizam na obalama rijeka Dunava i Vuke.
Smještaj u Vukovaru je moguće pronaći u slikovitim kućama za odmor i privatnim apartmanima. U gradu je pet muzeja i brojni sakralni i svjetovni objekti od iznimne kulturne vrijednosti i značaja. Vukovar je mjesto u kojem se tradicija i moderno spaja, mjesto u kojem priroda buja, rijeka se otima od kopna, a doživljaj od zaborava.